ראשי > כללי, ש"ס, שכונות, תל-אביב > חכמי אתונה בשכונת שפירא

חכמי אתונה בשכונת שפירא

השבוע, בגלל עניין כלשהו במבני התעשייה האפורים שלאורך שדרות הר ציון בדרום תל-אביב, נקלעתי לשכונת שפירא. זו השכונה שתחומה בין השדרות הללו לדרך קיבוץ גלויות והתחנה המרכזית החדשה.

מתי שומעים על שכונת שפירא? רק בשעות קשות. בשנה שעברה הזכירו אותה לפעמים בתקשורת.  בעיקר בהקשר לעימותים בין תושבים ותיקים למהגרי עבודה שהתמקמו שם, כמו בשכונות הדרומיות האחרות של תל-אביב.

היו משם דיווחים על תושבים שהותקפו על ידי מהגרים בלתי חוקיים מאפריקה, שמצאו דיור זול בשכונה ובסביבותיה. בתגובה הושלכו בקבוקי תבערה לעבר בתים שבהם התגוררו הזרים. היו גם הפגנות, שבהם תרמו ח"כ מיכאל בן-ארי ואחרים לאו דווקא להרגעת הרוחות.

לא רואים בשכונה, יום לפני הבחירות, הרבה כרזות של אנשי "עוצמה לישראל", ביתו הנוכחי של הח"כ מתלמידיו של הרב מאיר כהנא. ש"ס, אם לשפוט על פי השלטים והכרזות, פופולרית הרבה יותר. וגם הבית היהודי של בנט. יש בשכונה לא מעט בתי כנסת.

מדינה יהודית, שכונה מעורבת

מדינה יהודית, שכונה מעורבת

כמו שכונות אחרות בדרום העיר גם שכונת שפירא היא ססגונית וחיה. שונה מן השכונות היאפיות המטופחות. ססגוניות, יאמר מישהו, כמו של ערים בעולם השלישי. יתכן: זה גם אחד מסודות קיסמה של הודו: הצירוף המסקרן שבין הפשטות לצבע.

קסמי הצבע. לא הכל אפור

קסמי הצבע. לא הכל אפור

פה ושם אפשר לראות בשכונה בתים משופצים או חדשים. אנשים שיש להם כסף קונים, בונים. זה תהליך שמתחולל בשכונות אחרות בעיר, שגם בהן שררה במשך שנים מצוקה כלכלית-חברתית, והן נותרו על כן עזובות, בשוליים. באמריקה מכנים את התהליך הזה של כניסת אנשים מבוססים יחסית לשכונות עניות "ג'נטריפיקציה". לאורח מבחוץ זו מצטיירת כתופעה חיובית. מעין רנסנס אורבאני. הבתים שהיו מוזנחים, מחמת עוניים של הבעלים המתגוררים בהם כבר שנים רבות, משופצים. מקבלים צורה וצבע חדשים. או שהם נהרסים ובמקומם צצים מבנים מודרניים.

חתול שחור

בית מטופח. דיירים חדשים

חתול לבן

הכתובת על הקיר

אבל לתהליך הזה, בעולם וגם כאן, יש מחיר: לאן יילכו התושבים הוותיקים? כיצד יתמודדו עם יוקר המחייה שיעלה עם בואם של אנשי המעמד הבינוני? איך יתייחסו החדשים לוותיקים? וישנה גם תחושת קיפוח: כל השנים הוזנחה השכונה ואיש במוסדות לא התייחס אליה, עד שבאו "העשירים". ורק הם, בזכות מעמדם וקשריהם, מבטיחים טיפול נאות לרחובות שבעבר טואטאו מתחת לשטיח העירוני. ראו מה אומרים על זה בשכונות ביצרון ורמת ישראל, שתהליך הג'נטריפיקציה נמשך בהן כבר עשרות שנים.

תנועת "עיר לכולנו" התגייסה לאחרונה לסייע לתושבות ותושבים בשכונת שפירא, אשר מוחים על כוונת העירייה להקים בשכונה "פרוייקט דיור בר השגה". התושבים הוותיקים טוענים כי המחירים יהפכו את הדירות ל"דיור לעשירים בלבד". פעילים בשכונה מצביעים על כך שהשטח עליו יקום הפרויקט הוא כיום שטח ציבורי פתוח, מהאחרונים שנותרו בשכונה. העירייה עקרה ממנו עצי זית ותיקים, וגידרה את השטח ששימש כגינת כלבים ברח' דה מודינה.

הערצה למאורות הגולה. שד' הר ציון, ינואר 2013

הערצה למאורות הגולה. שד' הר ציון, ינואר 2013

לרחוב דה מודינה לא הגעתי, אבל שמחתי לגלות בשכונה את רחוב "חכמי אתונה". היום, כאשר  הקנאות הדתית וחוסר הסובלנות מתפשטים לא רק בשוליה של החברה הישראלית, ספק אם מישהו היה מעז להעניק רחוב, אפילו סמטה, ל"חכמי אתונה". החרדים חרדים מכך שילדיהם ילמדו על אויקלידס, גוי יווני שקבע את כלליה הבסיסים של הגאומטריה. אבל לזכותה של שכונת שפירא ייאמר שכאן מחבר רחוב מסילת ישרים בין שדרות חכמי ישראל לרחוב חכמי אתונה.

תזכורת מבורכת לראייה המוסרית היהודית-נוצרית

תזכורת מבורכת לראייה המוסרית היהודית-נוצרית

על הראשונים נכתב כי הדרך קרויה "על שם כלל החכמים שדבריהם פתחו צוהר לראייה המוסרית שמאפיינת עד היום את העולם היהודי-נוצרי ואת תרבות המערב". ועל חכמי האומה האחרת נכתב בשלט כי הרחוב נקרא על שמם "לזכר קשרי הידידות בין חכמי ירושלים וחכמי אתונה בתקופת החשמונאים".

פתיחות וקשר. שלט הרחוב בכונת שפירא

פתיחות וקשר. שלט הרחוב בכונת שפירא

שכונת שפירא הוקמה בשנות ה-20 של המאה הקודמת, בידי מאיר גצל שפירא. יהודי אמריקני שעסק בנדל"ן. בשל הקרבה ליפו ולאבו כביר סבלו תושביה מהתקפות של ערבים, כל אימת שעלה המתח בפלשתינה-א"י. רבים מתושביה המקורים של השכונה הם יוצאי בוכרה. בלב השכונה, ברחוב מסילת ישרים מצויה מסעדה בוכרית "מסעדת חנן מרגילן". לא אכלתי שם, אבל תציצו כאן ותתלהבו.

רחוב מסילת ישרים עובר עתה שיפוץ. הוא נסלל מחדש, נקבע בו מסלול לאופניים, וגם הוצבו בו אותם כסאות עץ המעוגנים למדרכה, כמו בחלקים צפוניים יותר. צריך לחזור לכאן לסיור יסודי יותר.

 

 

 1. 22 בינואר 2013 ב- 3:19

  כתבה מעניינת. את שכונת שפירא לא ביקרתי מאז שנמניתי, כאיש גדנ״ע, על צוות ההגנה בעמדות מאולתרות מפני התקפות השכנים, בתקופה שקדמה להקמת המדינה

  נשלח מה-iPhone שלי

  ב-22 בינו 2013, בשעה 00:02, "הערות שוליים להיסטוריה" כתב/ה:

  >
  >

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קהילת פרפרים - הבלוגוספרה שלנו

וגם מסעות מצולמים כאו ושם * footnotes to history * הבלוג של רפי מן

סריטה

בלוג קולנוע

הערות שוליים להיסטוריה

וגם מסעות מצולמים כאו ושם * footnotes to history * הבלוג של רפי מן

אופ-אד מאחורי הדברים ומה שבינהם

תקשורת, עיתונאות, בטחון, צבא, היסטוריה, מודיעין, פוליטיקה ומה שבינהם

historian51's Blog

A great WordPress.com site

המולטי יקום של אלי אשד

לכאן קל להיכנס אבל קשה מאוד לצאת .

הבלוג של מכון גנזים - אגודת הסופרים

כל הזכויות שמורות ליוצרים

A Photographers diary of the Universe

I am a cell biologist, photographer, cyclist and hiker living in Jerusalem, Israel. In this blog I will describe and mainly depict past, current and future journeys to remote, and less remote corners of our beautiful home planet.

"נתונאות"

האתר הישראלי ל-DATA JOURNALISM

ספי הנדלר

על אמנות ולא רק. מהרנסנס ועד היום

משה הרפז

המתבונן: ככל שתרבו להתבונן כך תראו יותר!

עיתונאים

בלוג על מעמד העיתונאי בישראל

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d בלוגרים אהבו את זה: