הגעוואלד של מאה שערים נגד הדמוקרטיה

ככל שמתקרבות הבחירות לכנסת ה-22, באותו סיבוב הצבעה המכונה "בחירות 2019 – מועד ב'", כך גובר המאמץ של כל המפלגות לגייס כל קול, להוציא מן הבית כל מצביע. אבל לפחות בקטע מגזרי אחד מתנהלת גם מערכה הפוכה: קריאה בראש חוצות שלא ללכת לבחירות. להחרים את "חגיגת הדמוקרטיה" שאמורה לקבוע, ב-17 בספטמבר, מי ינהלו את ענייניה של המדינה ומה יהיו פניה.

בסיור קצר במאה שערים ובשכונות החרדיות הסמוכות אליה, פחות משבוע בטרם הבחירות, נחשף המבקר למאבק פוליטי בין שלושה מחנות. האחד – מחנה תומכי יהדות התורה, המפלגה החרדית האשכנזית (שסימנה בקלפי ג). השני – ש"ס, המפלגה החרדית הספרדית. ולצדם המחנה שלישי, הזועק מן הקירות. זה של  "העדה החרדית" וגם "הפלג הירושלמי", שני זרמים המבקשים לעשות הכול כדי להרחיק את תומכיו מן הקלפיות.

חשוב להדגיש, כמו תמיד כאשר אנו מציגים כאן פשקווילים: בניגוד לרושם שעלול להיווצר אצל מבקר לרגע ברחובות מסוימים בירושלים, המודעות והמדבקות, שבלוג זה עוקב אחריהם מזה שנים אחדות, אינן מייצגות את הציבור החרדי בכללו. הן מייצגות פלח פעיל, קיצוני וצעקני – בהפגנות, בשלטים, בכרזות – אך קטן יחסית. זאת בניגוד לתומכי המפלגות החרדיות, הנוהרים בהמוניהם אל הקלפיות.

בחסות רבי מאיר בעל נס. מדבקה ברחוב מאה שערים, סמוך לישיבת תולדות אהרן.

החרמת הבחירות איננה תופעה חדשה בקצוות הקיצוניים של הציבור החרדי. היא החלה במאבקים בקהילות יהודיות בגולה, ובאה לביטוי כבר במערכת הבחירות הראשונות לאספת הנבחרים בארץ ב-1920. כך היה גם עם הקמת המדינה. בכמה מערכות בחירות היו אפילו עימותים פיזיים בין תומכי אגודת ישראל לאנשי "נטורי קרתא", כפי שכונו אנשי הפלג הקיצוני בראשותו של ר' עמרם בלוי.
ערב הבחירות לכנסת ב-1965 הרבי מסאטמר, היושב באמריקה, הטריח עצמו והגיע לישראל, כדי לחזק את "העדה החרדית", הקטנה והקנאית, במאבקה להחרמת הבחירות. "איסור זה של השתתפות בבחירות הפך את הרבי מסאטמר ל'אויב מספר אחת' של אגודת ישראל", כתב יהושע  ביצור ב"מעריב" ביוני 1965, "וזאת מפני שה'אגודה' שואבת את קולותיה בראש ובראשונה מאותו ציבור חרדי עצמו… על כן נאבקים שני המחנות הללו, נטורי קרתא ואגו"י אלא באלה בחירוף נפש ומתוך שנאה תהומית".

מסר למאמינים. מרפסת ברחוב מאה שערים

ספרי קודש ופשקווילים נגד הבחירות. רחוב מאה שערים

חוקי העכו"ם של הכנסת. פסיקת הרבנים

העיצוב מגוון. התוכן זהה

אין צורך בגרפיקאים. יש גרפיטי

מסרים ממערכות בחירות קודמות. בין האדם לכלב

רשימת לא. שריד בחירות קודמות, לכנסת או לעירייה

עוד שריד מבחירות קודמות. המסר זהה – לא מצביעים

גם לא בן גביר. המאבק נגד הצבעה מתנהל גם על תמרורי רחוב

המאבקים בתוך בציבור החרדי, שנמשכו כך במשך עשרות שנים, החריפו במידה ניכרת בעשור הנוכחי. בעיקר סביב סוגיית הגיוס לצה"ל של חרדים. חברי הכנסת של הסיעות החרדיות עשו ככל יכולתם, במשאים ומתנים פוליטיים, כדי לצמצם את "גזרת הגיוס". אך בציבור החרדי התגבש מחנה השולל בעקביות כל הסדר שהוא שבמסגרתו ייאלצו צעירים חרדים ללבוש את מדי הצבא. בראש המאבק, שניהלה ומנהלת תנועת "בני תורה" – שזכתה לכינוי "הפלג הירושלמי" עמד הרב שמואל אוירבך ז"ל. יורשיו בהנהגת מחנה זה אמנם נאבקים זה בזה בסוגיות שונות, אבל הם ממשיכים במאבקם לא רק נגד הגיוס אלא גם נגד אנשי יהדות התורה, שנציגיה יושבים בכנסת אף מילאו וממלאים תפקידי סגני שרים.
וכך, בימים אלה ממש שוב הועבר מסר ברור נגד כל השתתפות בבחירות. "פלס", עיתונו של "הפלג הירושלמי" – הכריז כי "בני התורה לא ילכו אל הקלפיות ולא יתמכו ברשימות חרדיות שהקדיחו את תבשילן". בנוסח חריף יותר מהדהד המסר הזה בפשקווילים ובמודעות של אנשי העדה החרדית, במדבקות, בגרפיטי ועוד.

לצד אלה נמשך המאבק על הקול החרדי בין אגודת ישראל לש"ס. גם הפעם, כמו במערכות בחירות קודמות, נשלף הרב עובדיה יוסף ז"ל מקברו בבית העלמין בסנהדריה כדי לגייס בוחרים. הסיסמא "הפתק שלך ליום הדין" מעבירה מסר כפול: יום הדין הוא לא רק יום הבחירות, אלא גם היום שבו יעמוד הבוחר לגורלו ומישהו יחרוץ את דינו – לגן עדן או למקום האחר, שאליו נשלחים החוטאים. יהדות התורה גם היא מנגנת על מסר דומה. אצלה מדובר לא ביום הדין אלא ב"רגע האמת".

יום הדין או רגע האמת. קרב הכרזות והמדבקות

והכל במצוות הרבנים. ונגד לפיד, כמובן

הברית החדשה ישנה. גם הפעם הולכים יד ביד

מלחמת חזיתות הבתים. גרסת יהדות התורה

מלחמת חזיתות הבתים. גרסת ש"ס

 

השורה התחתונה: אל תתפתו למסרים הקיצוניים, גם לא לאדישות.
ביום שלישי הקרוב חייבים ללכת לקלפי.

 

 

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קהילת פרפרים - הבלוגוספרה שלנו

וגם מסעות מצולמים כאו ושם * footnotes to history * הבלוג של רפי מן

סריטה

בלוג קולנוע

הערות שוליים להיסטוריה

וגם מסעות מצולמים כאו ושם * footnotes to history * הבלוג של רפי מן

אופ-אד מאחורי הדברים ומה שבינהם

תקשורת, עיתונאות, בטחון, צבא, היסטוריה, מודיעין, פוליטיקה ומה שבינהם

historian51's Blog

A great WordPress.com site

המולטי יקום של אלי אשד

לכאן קל להיכנס אבל קשה מאוד לצאת .

הבלוג של מכון גנזים - אגודת הסופרים

כל הזכויות שמורות ליוצרים

A Photographers diary of the Universe

I am a cell biologist, photographer, cyclist and hiker living in Jerusalem, Israel. In this blog I will describe and mainly depict past, current and future journeys to remote, and less remote corners of our beautiful home planet.

"נתונאות"

האתר הישראלי ל-DATA JOURNALISM

ספי הנדלר

על אמנות ולא רק. מהרנסנס ועד היום

משה הרפז

המתבונן: ככל שתרבו להתבונן כך תראו יותר!

עיתונאים

בלוג על מעמד העיתונאי בישראל

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d בלוגרים אהבו את זה: