מול החומה: על גבול מקסיקו

p1120009מסע נינוח של כחצי שעה בטרולי, הרכבת העירונית של סאן דייגו, מוביל ממרכז העיר אל הקצה הדרומי של קליפורניה. שם, ברובע סאן איסידורו, נושקת ארצות הברית לשכנתה הדרומית. התחנה האחרונה של קו הרכבת סמוכה מאוד לקו הגבול: בירידה מהקרון מקדם את פני הבאים שלט המורה על מסלול המעבר ברגל למקסיקו. חולפים על פני כמה מזנונים ומזללות, חלפני כספים וחנויות של טלפונים סלולריים, וכבר ניתן לעבור דרומה, לעיר המקסיקנית טיכואנה, למדינה המקסיקנית באחה קליפורניה ("קליפורניה התחתית").

בחודש שעבר ניצלתי שהות קצרה בסאן דייגו – עיר של בסיסי צי, חוף פסטורלי, בתי מלון, מרכז כינוסים ענק ממדים ושמש קיצית באמצע החורף –  כדי לרדת אל הגבול. זה שחסימתו ב"חומה גדולה ויפה", כדי לעצור את גל המהגרים הבלתי חוקיים, הייתה הבטחת בחירות מרכזית של דונלד טראמפ. וממש השבוע, ימים ספורים לאחר שנכנס לבית הלבן, הודיע על כוונתו לפתוח מיד בפרויקט החומה.

יש כבר חומה. העיר המקיסקנית טיכואנה מעבר לחומת הברזל בסאן איסידורו.

יש כבר חומה. העיר המקסיקנית טיכואנה, מעבר לחומת הברזל בסאן איסידורו.


בסאן-איסידורו לא חיכו לטראמפ ולחומה, וכמו במרכזים אורבניים כדוגמת אל-פסו בטקסס, החומה כבר עומדת. וכך גם בחלקים נוספים של הגבול היבשתי הארוך בין ארצות הברית למקסיקו המשתרע לאורך כ-3,145 ק"מ מחוף מפרץ מקסיקו במדינת טקסט ועד סן-דייגו במערב.

לא חציתי את הגבול, והסתפקתי רק בשיטוט סמוך לגדר ולמסופי המעבר. נפח התנועה עצום. מעבר הגבול סאן איסידורו, עם מסלולי מעבר לכלי רכב והולכי רגל – כאן בסרטון של ממשלת ארצות הברית  וכאן בכתבה של ה-BBC הבריטי ערב הבחירות לנשיאות בארצות הברית – הוא הפעיל וההומה במעברי הגבול היבשתיים בחצי הכדור מערבי, ויש האומרים בעולם כולו. ממרומי גשר להולכי רגל ניתן לצפות בטורים הארוכים של כלי רכב הממתינים לביקורת הקפדנית בדרך לכניסה לארצות הברית. למבקשים להיכנס ברכב ממקסיקו צפויה המתנה ממושכת, לעתים יותר משעה, כדי לעבור את הבדיקות המיועדות למנוע כניסת מהגרים ללא אישור.

ברגל - דרומה. מעבר הולכי רגל מסאן איסידורו לטיכואנה.

ברגל – דרומה. מעבר הולכי רגל מסאן איסידורו לטיכואנה.

על פי נתוני המימשל נכנסים כאן מדי יום לתוככי ארצות הברית כ-70,000 כלי רכב, ועוד כ-20,000 הולכי רגל. רבים מהם אזרחי מקסיקו העובדים ברישיון בסאן דייגו או בערים אחרות בדרום קליפורניה. הקשר הדוק בין שני עברי הגבול בקליפורניה נובע בין היתר מכך שסן דייגו ושכנתה מדרום, טיכואנה, משולבות זו בזו במסגרת  הסכם של ישות אורבנית משותפת, מעין אגד ערים (Conurbation) משני עברי קו הגבול. יותר מחמישה מיליון בני אדם חיים ועובדים בתוככי מטרופולין דו-לאומי זה. הקשר ההדוק בין שתי הערים אינו נובע רק מהקרבה הגאוגרפית ההדוקה. גם בצד האמריקאי חלק גדול מהתושבים הם היספאנים שהם או אבותיהם חצו את הגבול לפני שנים רבות והם אזרחים אמריקאים.

אלפי מכוניות בטורים ארוכים. כלי רכב בהמתנה לביקורת בכניסה לארה"ב.

אלפי מכוניות בטורים ארוכים. כלי רכב בהמתנה לביקורת בכניסה לארה"ב.

על פי ההערכה זרם העוברים כאן ילך ויגדל, ועד 2030 צפוי גידול של 87% בנפח התנועה. משום כך עוסקים עתה בבינוי מסלולים ועמדות מעבר, בפרויקט רחב היקף ובעלות של מאות מיליוני דולר, שיסתיים בעוד כשנתיים. טרמינל חדש להולכי רגל נחנך לאחרונה. (למעוניינים –  כללי חציית הגבול בסאן איסידורו – כאן בכתבה בעיתון US TODAY).

ברגל - צפונה. היציאה ממסוף הולכי הרגל שנחנך לאחרונה בסאן איסידורו

ברגל – צפונה. היציאה ממסוף הולכי הרגל שנחנך לאחרונה בסאן איסידורו.

מעבר הגבול כאן מיועד לאפשר מעבר לעובדים ולמבקרים בעלי אשרות כניסה לארצות הברית. אך גם בו מתרחשים ניסיונות הברחה של מהגרים בלתי חוקיים. החודש דיווחו עיתונים אמריקאים על שני מקרים שבהם הורשעו מבריחים שניסו, ובמקרה אחד אף הצליחו, לשחד שוטרים במעבר הגבול.
באחד המקרים נשלחה לחמש שנות מאסר אזרחית אמריקאית, עובדת בקפיטריה במעבר הגבול, לאחר שניסתה לשחד שומר גבול אמריקאי לשתף אתה פעולה בהעברת מסתננים ממקסיקו מבעד למחסומי הביקורת. האישה, אירמה פרז, סיפרה לשומר כי היא מבריחה מדי שבוע שלושה מסתננים לארצות הברית, והציעה לו 4,000 דולר עבור כל אדם שיזכה בסיועו להגיע לצדו האמריקאי של המעבר.

שומר הגבול, דיווח מיד על ההצעה לממונים עליו ואפשר לרשויות החוק לעקוב אחרי האישה וללכוד אותה. היא נתפשה כאשר הגיעה למסלול הביקורת של השומר. במכוניתה היו שלושה אזרחים מברזיל ללא ויזה או היתר כניסה אחר לארצות הברית, והיא נופפה בדרכונים של ילדיה כאילו היו מסמכיהם של המסתננים. "השומר גילה נחישות ואומץ", אמר התובע בבית המשפט. "הוא הציב את ביטחון האומה בראש, והודות לו המבריחה שניסתה להשחית עובד ציבור שנים תבלה מאחורי סורג ובריח".

בין שתי מדינות. ביטוח רכב מקסיקני והחלפת כספים סמוך למסוף הגבול.

בין שתי מדינות. ביטוח רכב מקסיקני והחלפת כספים סמוך למסוף הגבול.

תרחיש כזה, שבו מבריחים מנסים לשחד את שומרי הגבול, אינו נדיר. במקרים רבים נלכדו והועמדו לדין שומרים שלא עמדו בפיתוי וסייעו להברחת מסתננים. כך אכן היה במשפט אחר שהסתיים החודש, ובו הורשעו שני בני זוג ממקסיקו שהצליחו לשחד שומר גבול – בכסף ומין – וזה סייע להם לאפשר למהגרים בלתי חוקיים לממש את החלום האמריקאי. כל מהגר כזה שילם לבני הזוג 15,000 דולר.

הבולשת הפדרלית, ה-FBI,  מפעילה כוח משימה מיוחד למאבק בשחיתות באכיפת החוק לאורך הגבול. על פי ידיעה שפורסמה ב"לוס אנג'לס טיימס" בשבוע שעבר, יש קושי רב בגיוס שוטרים ומפקחים בתחנות המעבר ובחלקים האחרים של הגבול עם מקסיקו, כמו גם הגבול היבשתי עם קנדה – שבו בעיית ההסתננות קטנה בהרבה. על פי הידיעה שניים מכול שלושה מועמדים לגוף הפיקוח על הגבולות והמכס –  U.S. Customs and Border Protection – אינם מצליחים לעבור את בדיקת הפוליגרף הנדרשת לקבלה לעבודה. משום כך אין השירות אינו מסוגל למלא אלפי תקנים חסרים. הוא יתקשה על כן גם לגייס עוד 5,000 עובדים נוספים, כפי שדורש הנשיא החדש טראמפ, כדי לסייע בעצירת המסתננים מדרום.

 

כוכבים ופסים מלוא העין. אחד הדגלים הגדולים המתנוססים מעל מוספי הגבול.

כוכבים ופסים מלוא העין. אחד הדגלים הגדולים המתנוססים מעל מוספי הגבול.

הרעיון של בניית מחסומים לאורך הגבול לא נולד במוחו של טראמפ. גידור לאורך קטעים מסוימים של הגבול בוצע גם בעבר, אך רק בשנת 2006, בתקופת כהונתו של ג'ורג' בוש הבן, נחקק חוק שחייב בניית מחסום באורך של 1,030  ק"מ. חלק מהמחסום שנבנה מאז כולל גדרות, ואילו בחלקים אחרים מופעלת "גדר וירטואלית" המבוססת על אמצעי אלקטרוניים לזיהוי תנועת אנשים בשילוב כוחות כוננות המוזנקים. למרות זאת, מספר המסתננים נותר גבוה. על פי דו"ח ממשלתי שפורסם ב-2013, הצליחו שומרי הגבול לעצור רק 61% מכלל המסתננים.

טראמפ איננו מסתפק באמצעי אלקטרוניים. הוא מתכוון להקים מחסום של ממש. או בלשונו הציורית: "חומה בלתי ניתנת לחדירה, גבוהה, עוצמתית ויפה על גבולנו הדרומי". לדבריו "מדינה ללא גבולות איננה מדינה, והחל מהיום ארצות הברית מתחילה להחזיר לעצמה את השליטה בגבולות". טראמפ עושה זאת באמצעות "צו נשיאותי לביטחון לאומי" ולא על ידי יוזמת חקיקה בקונגרס.

בקרב המנהיגות המקומית בערים האמריקאיות הסמוכות לגבול יש כאלה המתנגדים לחומה של טראמפ. ניסיון להשתמש בפתרון של המאה ה-14 לבעיה במאה ה-21, אמר באחרונה חבר הקונגרס הדמוקרטי מטקסס הנרי קואלר. אחד מראשי הערים הגובלות בגבול במקסיקני במדינת טקסט הביע חשש בראיון לניו יורק טיימס מכך שחומה תפגע בקשרי המסחר ההדוקים בין עירו למקסיקו. לדבריו יש דרכים אחרות למנוע כניסת מהגרים לא חוקיים, בלי להקים חומה שתשווה למקום מראה של בית כלא.

וגם אנחנו כאן. לכל מונית בסאן דייגו יש לא רק מספר - אלא גם שם המתנוסס על דלתותיה, בהם גם שמות הלקוחים מהתנ"ך.

וגם אנחנו כאן. לכל מונית בסאן דייגו יש לא רק מספר – אלא גם שם המתנוסס על דלתותיה, בהם גם שמות הלקוחים מהתנ"ך.

מעבר הגבול בסאן איסידורו אינו נראה אמנם כבית כלא, אבל בולטים בו מאוד אמצעי הביטחון: חומת ברזל, בטונדות, שערי ברזל, והרבה שומרי גבול.  ומי שעובר את המחסומים חולף ליד דגל אמריקאי ענק, מתחם רחב ידיים של חנויות OUTLET מוזלות, וסניף של מקדולנד'ס  –  ויכול לעלות במהירות על הטרולי. בדרך צפונה, למרכז סאן דייגו, חולפת הרכבת לצד ציורי קיר גדולים, המציגים את המורשת ההיספאנית המאחדת רבים מתושבי האזור משני צידי הגבול.

הקהילה שלנו. ציור קיר בדרום סאן דייגו

הקהילה שלנו. ציור קיר בדרום סאן דייגו.

אותם צלילים משני עברי החומה. ציור קיר בדרום סאן דייגו.

אותם צלילים משני עברי החומה. ציור קיר בדרום סאן דייגו.

  1. גולית
    26 בינואר 2017 ב- 13:57

    יפה. תודה.

  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קהילת פרפרים - הבלוגוספרה שלנו

וגם מסעות מצולמים כאו ושם * footnotes to history * הבלוג של רפי מן

סריטה

בלוג קולנוע

הערות שוליים להיסטוריה

וגם מסעות מצולמים כאו ושם * footnotes to history * הבלוג של רפי מן

אופ-אד מאחורי הדברים ומה שבינהם

תקשורת, עיתונאות, בטחון, צבא, היסטוריה, מודיעין, פוליטיקה ומה שבינהם

historian51's Blog

A great WordPress.com site

המולטי יקום של אלי אשד

לכאן קל להיכנס אבל קשה מאוד לצאת .

הבלוג של מכון גנזים - אגודת הסופרים

כל הזכויות שמורות ליוצרים

A Photographers diary of the Universe

I am a cell biologist, photographer, cyclist and hiker living in Jerusalem, Israel. In this blog I will describe and mainly depict past, current and future journeys to remote, and less remote corners of our beautiful home planet.

"נתונאות"

האתר הישראלי ל-DATA JOURNALISM

ספי הנדלר

על אמנות ולא רק. מהרנסנס ועד היום

משה הרפז

המתבונן: ככל שתרבו להתבונן כך תראו יותר!

עיתונאים

בלוג על מעמד העיתונאי בישראל

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d בלוגרים אהבו את זה: