ראשי > כללי > שאול טשרניחובסקי ושנצית החמדן

שאול טשרניחובסקי ושנצית החמדן

בול שטרניחובסקי

האם עדיין לומדים בבתי הספר בישראל את השירים, הפואמות, הבלדות והאידיליות של שאול טשרניחובסקי? את תרגומיו ליצירות מופת אירופאיות, בהם מחזות של שקספיר, מולייר, וסופוקלס? פעם היו יצירותיו של טשרניחובסקי חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים. שיריו כ"אומרים ישנה ארץ", "הוי ארצי, מולדתי", "ראי, אדמה, כי היינו בזבזנים עד מאוד", "אני מאמין" ("שחקי, שחקי") ורבים אחרים היו לנכסי צאן ברזל של התרבות הארץ ישראלית.
הוא נולד ברוסיה בשנת 1875, נחשף לספרות ושירה של יוצרים יהודים וציונים באודסה, החל את לימודי הרפואה בהיידלברג בגרמניה, וסיים אותם ב-1906 בלוזאן שבשוויץ. אחר כך שהה ד"ר טשרניחובסקי, עבד ויצר, בערים שונים ברחבי רוסיה וגם בברלין, עד שבשנת 1931 עלה ארצה. בארץ ישראל עבד כרופא אך לא חדל לכתבו ולתרגם.

פרק פחות ידוע בתולדות חייו קשור לתרומתו ללשון העברית לא בתחום היצירה הפואטית, אלא בחידושה של השפה ומציאת מונחים בלשון קודש למילים המשמשות רופאים בשפות אחרות. הוא היה חבר ב"ועד הלשון העברית", שם הופקד על עריכת "ספר המונחים לרפואה ולמדעי הטבע",  שנכתב על ידי ד"ר אהרן מאיר מזיא. ספר יצא לאור בשנת 1934. באותן שנים הוזכר טשניחובסקי  לעתים בכתבות כמי שהניח היסודות ללשון הרפואה בעברית.

מונחי בריאותמדוע נזכרתי בו דווקא עכשיו?
לפני ימים אחדים התגלגל לידי גיליון ישן של "לשוננו", שהוגדר כ"רבעון לשכלול הלשון העברית", בהוצאת ועד הלשון העברית בארץ ישראל.

החוברת יצאה לאור בחודש אלול תרצ"ב (1932), ובין הטקסטים הנכללים בה גם חלק מאותם מונחים עבריים עליהם שקד באותם ימים ד"ר טשרניחובסקי.

בחוברת זו של "לשוננו" נכללו מונחים מתחום תורת המעיים, אך מסתבר כי הגדרה זו כללה כנראה באותם ימים מגוון של איברים במרחב הבטן.

 001

המונחים הללו, ורבים אחרים, אוגדו אחר כך בספר. זה לא היה מילון מונחים שגרתי: נכללה בו הקדמה שכתב חיים נחמן ביאליק. מירון ח. איזקסון כתב ב"הארץ" לפני שנים אחדות כי זהו, ככל הנראה, הספר היחיד שבו חברו יחד שני משורריה הגדולים של התקופה, ביאליק וטשרניחובסקי.

וזהו הרבעון, שבו ראו אור במרוצת השנים מחקרים חשובים ומעמיקים על חקר הלשון, על מילים ומונחים חדשים ואף תשובות לשאלות קוראים.

002

טשרניחובסקי נפטר בשנת 1943, ובטרם מותו עם היה מעורב בניסוח תקנון הפרס שנקרא על שמו לתרגומי מופת, המוענק על ידי עיריית תל-אביב.

מודעות אבל על פטירתו של טשרניחובסקי בעיתון "דבר", 17 באוקטובר 1943.

מודעות אבל על פטירתו של טשרניחובסקי בעיתון "דבר", 17 באוקטובר 1943.

 

 

 

מודעות פרסומת
:קטגוריותכללי
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

המולטי יקום של אלי אשד

לכאן קל להיכנס אבל קשה מאוד לצאת .

מכון גנזים ע"ש אשר ברש

הבלוג של ארכיון "גנזים" אגודת הסופרים

A Photographers diary of the Universe

I am a cell biologist, photographer, cyclist and hiker living in Jerusalem, Israel. In this blog I will describe and mainly depict past, current and future journeys to remote, and less remote corners of our beautiful home planet.

"נתונאות"

האתר הישראלי ל-DATA JOURNALISM

ספי הנדלר

על אמנות ולא רק. מהרנסנס ועד היום

משה הרפז

המתבונן: ככל שתרבו להתבונן כך תראו יותר!

עיתונאים

בלוג על מעמד העיתונאי בישראל

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d בלוגרים אהבו את זה: