ראשי > בן-גוריון, כללי, ספרות, עיתונות ישראלית, פוליטיקה, תקשורת > בין דו-שיח לדו-קרב: דוד בן-גוריון והתקשורת

בין דו-שיח לדו-קרב: דוד בן-גוריון והתקשורת

19 באוקטובר 2012 כתיבת תגובה Go to comments

פוליטיקה ועיתונות, מדינאות והסברה, רדיו ודעת קהל, מאמרים וספרים  (ובלי טלוויזיה)- בכל אלה עוסק ספרי החדש שראה אור השבוע.

באילו דרכים ולאיזה מטרות ניסה דוד בן-גוריון לגייס את התקשורת בישראל? עד כמה נענתה העיתונות לצו הגיוס הממלכתי ותמכה במדיניות הממשלה? איך השפיע ראש הממשלה הראשון על דרך תפקודו של קול ישראל, ומדוע נתקלה החלטתו להקים את גלי צה"ל בהתנגדותם של עמיתיו לממשלה? באילו דרכים עשה שימוש בוועדת העורכים? כיצד ומדוע ניסה לדחות ככל האפשר את הפעלתה של הטלוויזיה בישראל? עד כמה הצליח לכונן ערוצי תקשורת עם עולים ממדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה? מדוע נמנע במשך כעשר שנים מלהעניק ראיונות לעיתונאים ישראלים? מה היה יחסו לדעת הקהל בארץ ובעולם? האם וכיצד השפיעו עמדותיהם של אמצעי התקשורת על מדיניותו?

על כל השאלות הללו, ועוד רבות נוספות, מבקש להשיב הספר "המנהיג והתקשורת – דוד בן-גוריון והמאבק על המרחב הציבורי 1963-1948".

אם יורשה לנחתום להעיד על עיסתו, אסביר במה אני רואה את תרומתו של הספר:
בעשורים האחרונים גברה מאוד ההכרה בתפקידם המרכזי של אמצעי התקשורת בתהליכים פוליטיים, מדיניים וחברתיים. זהו ספר ראשון המתמקד במכלול הפעילות התקשורתית של מנהיג ישראלי וביחסי הגומלין בינו לבין אמצעי התקשורת השונים. הספר בוחן מחדש כמה מהאמירות שהתקבעו בזיכרון הקולקטיבי, כדוגמת "עיתונות מגויסת", ומציג את המרחב הציבורי הישראלי המורכב, המגוון ורב-הפנים שבו היה על בן-גוריון להתמודד לאחר הכרזת העצמאות.

במחקר שממצאיו מובאים בספר בחנתי  את 15 השנים הראשונות של המדינה מבעד לפריזמה של יחסי המנהיג והתקשורת. בחינת השנים המעצבות הללו מנקודת מבט זו מעשירה את תמונת המרחב הציבורי הישראלי ומעמיקה את הבנת המציאות הפוליטית והציבורית מאז ועד היום. היא גם מוסיפה נדבכים משמעותיים להכרת ההיסטוריה של ישראל ולחקר תפקודם של מנהיגים.

הספר יצא לאור על ידי הוצאת עם עובד בשיתוף עם המכון לחקר הציונות וישראל ע"ש חיים וייצמן והמכון לחקר העיתונות והתקשורת היהודית ע"ש אנדראה וצ'רלס ברונפמן באוניברסיטת תל אביב. הוא מבוסס על עבודת דוקטורט שנעשתה במסגרת בבית הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב. אני מבקש להודות כאן לכל מי שסייעו לי במחקר ובהוצאת הספר (רשימת התודות המלאה מופיעה בפתח הספר).

הספר מתחיל להגיע בימים אלה לחנויות הספרים, ולמעוניינים הוא ניתן לרכישה באתר הוצאת עם עובד.

מעוז המזח, 1971. צילום: דוד רובינגר

ומשהו אישי: את דוד בן-גוריון פגשתי פעמים מעטות בחיי. אחת מהן הונצחה לשמחתי על ידי אחד מגדולי הצלמים בישראל, דוד רובינגר. היה זה בינואר 1971, כאשר בן-גוריון הוזמן לסיור ב"קו בר-לב", מערך המעוזים על שפת תעלת סואץ. לסיור נלוו הרמטכ"ל רב אלוף חיים בר-לב, אלוף פיקוד הדרום אריאל שרון – שהיה לו קשר הדוק עם בן-גוריון עוד מימי יחידה 101 והצנחנים – וקצינים נוספים. וגם אני, באותם ימים חייל בסדיר שנשא בתואר "כתב במחנה וגלי צה"ל בסיני".

הצילום המובא כאן צולם במעוז המזח, בקצה הדרומי של תעלת סואץ. זה המוצב שבמלחמת יום הכיפורים היה תחת מצור מצרי במשך שבוע ימים, עד שהלוחמים, בהם 21 פצועים, נכנעו ונלקחו בשבי. כשביקר שם בן-גוריון היה זה בשנים השקטות של הפסקת האש, שנמשכה מאוגוסט 1970 ועד 6 באוקטובר 1973. אז אפשר היה לעמוד מחוץ לתעלות המוצב ולצפות לעבר תעלת סואץ.

שרון נהג בחום רב כלפי בן-גוריון במהלך הסיור. גם כאשר ראש הממשלה לשעבר שב וחזר על אותה שאלה כמה פעמים, הסביר לו בסבלנות רבה כיצד מתנהלים חיי המוצב, ומה קורה מעברה השני של התעלה.

כששואלים עיתונאים מה יש במקצוע שמושך כל כך, אחד ההסברים הוא שלפעמים הוא מעניק לך אפשרות לגעת בקצה גלימתה של ההיסטוריה. לצפות באירועים ובאנשים מקרוב ללא מתווכים. אם תרצו,  עוד הערת שוליים להיסטוריה. התצלום הזה תלוי בחדר העבודה שלי, והוא ליווה אותי בכל השנים הארוכות של כתיבת הדוקטורט ואחר כך עריכתו לספר שהופיע עתה.

מאמר המתבסס על חלק ממצאי המחקר שלי הופיע היום במוסף הארץ.

אשמח לקבל בהמשך תגובות והערות של קוראים.

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קהילת פרפרים - הבלוגוספרה שלנו

וגם מסעות מצולמים כאו ושם * footnotes to history * הבלוג של רפי מן

סריטה

בלוג קולנוע

הערות שוליים להיסטוריה

וגם מסעות מצולמים כאו ושם * footnotes to history * הבלוג של רפי מן

אופ-אד מאחורי הדברים ומה שבינהם

תקשורת, עיתונאות, בטחון, צבא, היסטוריה, מודיעין, פוליטיקה ומה שבינהם

historian51's Blog

A great WordPress.com site

המולטי יקום של אלי אשד

לכאן קל להיכנס אבל קשה מאוד לצאת .

הבלוג של מכון גנזים - אגודת הסופרים

כל הזכויות שמורות ליוצרים

A Photographers diary of the Universe

I am a cell biologist, photographer, cyclist and hiker living in Jerusalem, Israel. In this blog I will describe and mainly depict past, current and future journeys to remote, and less remote corners of our beautiful home planet.

"נתונאות"

האתר הישראלי ל-DATA JOURNALISM

ספי הנדלר

על אמנות ולא רק. מהרנסנס ועד היום

משה הרפז

המתבונן: ככל שתרבו להתבונן כך תראו יותר!

עיתונאים

בלוג על מעמד העיתונאי בישראל

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d בלוגרים אהבו את זה: