ראשי > כללי > הגלובוס של החרדים

הגלובוס של החרדים

בצד החילוני מקובל לחשוב שצר עולמם של החרדים. היקום שלהם  תחום לכאורה בין תורה ועוני, בין תרי"ג מצוות לפסיקות רבנים, ובעיקר בין מסורת קשוחה לחרדות מן העולם החילוני המאיים עליו בפיתוייו. זו כמובן  טעות כפולה.

ראשית, משום שכפי שלימדנו ר' אמנון לוי בספר הלכותיו "החרדים", מדובר בקשת רחבה של קבוצות ואמונות. עצם הדיבור על "החרדים" כגוש אחד כמוהו כדיבור על "הישראלים" כאילו היו מקשה אחת, או על "הפלסטינים".  עיוורון  לכך שלכל פלג, חצר, או מחנה כללים מנהגים ומאפיינים שלו. ושנית, משום שעולמם אינו צר, לפחות זה הפיזי. הוא חוצה גבולות ואוקינוסים.

את זה גיליתי, ולא בפעם הראשונה, בפינת אחת הסמטאות היוצאות מרחוב מלכי ישראל בשכונת גאולה, קרוב מאוד למאה שערים.

שם, כל מדרגה מעשרות המדרגות המובילות למשרד נסיעות השוכן בקומה השנייה חושפת תחנה ביקום הגלובלי של חרדי ירושלים. לאן נוסעים ולשם מה. נתחיל מלמטה: עבודה במרסיי, עסקים בניו-יורק, תיעוד באושוויץ, סגולות בקרעסטיר.

איזו עבודה עושים במרסיי?

קרעסטיר? מה יש לו ליהודי ירא שמיים לעשות במקום הזה? איפה זה בכלל, ובאילו סגולות נתברך המקום?  

ובכן, קרעסטיר היא עיירה בהונגריה, ובין בניה המפורסמים היה הרב הקדוש רבי ישע'הלה מקרעסטיר. מה היו סגולותיו? חיפוש מהיר הוביל אותנו לאתר "תולדות שורשים" , וכך מסופר שם על הרב (אני רק מצטט): "נתפרסם כבעל מופת גדול, ויקר פרסומו כיום נודע בשל מעשים שהיו, שבזכות ברכתו, עכברים יצאו מאסמים של חייטים של יהודים אחרי נזקים גדולים שגרמו, ופעם אחרת אחרי ברכתו עכברים אכלו תיק תביעה שהיה תלוי ועומד בבית משפט נגד אחד מחסידיו. אחר פטירתו נפוץ המנהג עד ימינו [והשמועה אומרת שכך הוא על פי הוראתו] להשתמש בתמונתו על מנת להבריח עכברים". (על העיירה וחייה היהודיים קראו עוד כאן). אני מקווה שזו איננה בדיוק הסגולה שבגללה ירחיקו חרדים עד להונגריה, אבל למדנו משהו.

עם מי נפגשים בברצלונה?

קרעסטיר היא רק המדרגה הרביעית. מי שימשיך לטפס הלאה במעלה המדרגות, יימצא לאיזו ממדינות הים מרחיקים למען שידוך, מהו המקום לחגוג בו את חנוכה, איפה תתקיים חתונה, להיכן יוצאים למרגוע. ואם לא שמעתם על ליז'ענסק, אתם מוזמנים ללמוד על העיירה הפולנית הזו ועל רבי אלימלך כאן.

וכך, מדרגה אחר מדרגה, נחשף המבקר לתחנות הגלובוס בנוסח החרדים, או לפחות לדרך שבה כך הן מוצגות בידי משרד הנסיעות – והפרסומאי שלו.  עדות נוספת לכך שמטקסט שנועד למטרות שיווקיות אפשר ללמוד הרבה על המפרסם, ועוד יותר על הציבור שאליו מיועדת המודעה. וגם: תזכורת לכך שפרסום חוצות כובש כל חלקה טובה, אפילו בפאתי מאה שערים. מדרגות אינן מובילות רק לגן עדן אלא גם לקניות בברוקלין. ולא, הטקסט הזה אינו "תוכן שיווקי", אלא הצצת אורח של בלוגר משוטט.

כמה מאות מטרים משם, אחרי כיכר השבת למודת ההפגנות, עוד עדות למורכבות העולם החרדי. מצד אחד, שלט רחוב מאה שערים, ועליו המדבקה: לא מתגייסים לצבא האויב.

 

לפחות לא מחקו את שם הרחוב בערבית

וכמה מטרים משם, בחזית אחת החנויות, תלויות כמה תחפושות. וגם זו:

 

לא סתם צנחן. עם רקע אדום.

אפילו ילדה חרדית הביטה במדי הצנחנים כאן בתימהון, ושאלה את אחותה ביידיש: למה זה תלוי כאן? הרי עכשיו לא פורים.

וכיוון שלא פורים אלא ראש השנה עומד בפתח, הנה מוצר אחר שנראה בפתחי חנויות רבות בגאולה ובמאה שערים: שופר. מי שרוצה לתקוע תרועה או שברים יצטרך כאן לשלם מ-50 שקל ועד 600, אבל יש יקרים יותר.

כשרות מלאה. בכל הסוגים והגדלים

    

שנה טובה.

מודעות פרסומת
  1. 19 בספטמבר 2012 ב- 9:13

    נפלא. הקטע עם המדרגות גאוני (מכל הכיוונים: גם של המפרסם וגם של מנתח הפרסומת).

  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

המולטי יקום של אלי אשד

לכאן קל להיכנס אבל קשה מאוד לצאת .

מכון גנזים ע"ש אשר ברש

הבלוג של ארכיון "גנזים" אגודת הסופרים

A Photographers diary of the Universe

I am a cell biologist, photographer, cyclist and hiker living in Jerusalem, Israel. In this blog I will describe and mainly depict past, current and future journeys to remote, and less remote corners of our beautiful home planet.

"נתונאות"

האתר הישראלי ל-DATA JOURNALISM

ספי הנדלר

על אמנות ולא רק. מהרנסנס ועד היום

משה הרפז

המתבונן: ככל שתרבו להתבונן כך תראו יותר!

עיתונאים

בלוג על מעמד העיתונאי בישראל

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d בלוגרים אהבו את זה: