ראשי > כללי > איך ומתי הומצאו יום העצמאות ויום הזכרון? (המשך)

איך ומתי הומצאו יום העצמאות ויום הזכרון? (המשך)

שנת 1950, בכל הקשור לציון זכרם של חללי צה"ל היתה שנה של מבוכה ובלבול (על השינויים בשנים הקודמות – בפוסט הקודם).

באותה שנה כבר צוין, זו הפעם השנייה, יום העצמאות בה' באייר. כ' בתמוז, שצוין ב-1948 כ"יום המדינה" הפך מאז 1949 רק ל"יום הצבא", ובו נערכו האזכרות הממלכתיות לחללי מלחמת השחרור.

ב-20 באפריל, ג' באייר, הונחו זרים בבתי העלמין הצבאיים, ומן הכותרות ניתן היה להבין שמדובר ביום הזכרון לחללי צה"ל. הנה הכותרת העמודו הראשון של מעריכ באותו יום:

אבל לאחר ימים אחדים התברר כי זכר החללים נפל למעשה בין הכסאות. אנשי ארגון "יד לבנים" דיווחו כי טקסי הנחת הזרים נערכו בעיקר בנוכחות אנשי צבא – אך ההורים השכולים, ונציגיהם אנשי "יד לבנים", לא הוזמנו ("על המשמר", 24.4.1950 וכן 25.4.1950).  לדבריהם נאמר להם כי יום הזיכרון הרשמי ייערך, כמו בשנה הקודמת, בכ' בתמוז.

זה היה בסוף אפריל. באותם ימים ממש שיגר ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן-גוריון את מכתבו לעורכי העיתונים, המובא בפוסט הקודם, שבו ביקש לשמוע את דעתם על ניתוק "יום הצבא" מכ' בתמוז.

מבחינת ארגון "יד לבנים" נוצר באותה שנה מצב אבסורדי. ההורים לא הוזמנו רשמית לאזכרות בערב יום העצמאות, ועתה בוטלו גם אירועי כ' בתמוז.

במכתב לעיתונות חשפו ראשי הארגון את תהפוכות ההחלטה על מועד יום הזיכרון.הנה כך שחזרו את רצף ההודעות הסותרות שהועברו אליהם:

ב-4 באפריל כתב להם מזכיר הממשלה זאב שרף כי יום הזיכרון יתקיים בג' באייר תש"י (בגלל השבת) ובשנים הבאות בד' באייר, ערב יום העצמאות.

עשרה ימים אחר כך, ב-14 באפריל, קיבל הארגון הודעה מראש בממשלה ושר הביטחון כי יום הזיכרון לחללי צה"ל נועד להתקיים בכ' בתמוז.

וחודש אחר כך, ב-12 במאי, התקבלה בארגון הודעתו של בן-גוריון כי מעתה לא ייתקיים עוד בכ' בתמוז "יום הצבא", וגם לא יום הזיכרון.

ראשי "יד לבנים" לא השלימו, לדבריהם, עם מצב שבו תסתיים למעשה שנת תש"י ללא אזכרות ממלכתיות, בהשתתפות ההורים השכולים. הם החליטו על כן ליזום עריכת אזכרות בבתי העלמין הצבאיים בכ"ח באלול, וביקשו כי המדינה והצבא יישגרו נציגים ללטקסים אלה.

לשכת שר הביטחון דחתה את היוזמה.

וכך, בין ג' באייר, כ' בתמוז וכ"ח באלול, חלפה לה שנה שבה התקשתה עדיין המדינה לעצב את מתכונת הזכרון לחלליה.

ואולי אפשר למצוא בין השורות הללו לא רק תסבוכות ביורוקרטיות וחבלי לידה של מדינה צעירה. אפשר שיש בהם גם רמז למאבק בין ארגון "יד לבנים", כמייצג המשפחות השכולות, לבין משרד הביטחון, על השליטה בארועי הזכרון. התמודדות בין האבל האישי שנלווה לו גם צורך בהכרה ציבורית, לבין האבל הממלכתי, הממוסד. האבל המנוהל על ידי המדינה, המשלבת בטקסים לא רק הוקרה לנופלים אלא גם ניסיון לגייסם אחרי מותם לחיזוק הלכידות הלאומית.

המחלוקת על המועד תמה בשנת 1951, ואז התקבלו גם החלטות ראשונות על המותר והאסור בעיצוב המצבות בבתי העלמין הצבאיים, נושא שישוב ויעלה לסדר היום עשרות שנים אחר כך.

מודעות פרסומת
:קטגוריותכללי
 1. אליהו החמוץ
  2 במאי 2012 ב- 2:10

  מעניין מאוד.
  יש שגיאה קטנה במשפט הסיום. כתוב "נים" במקום "שנים".

 2. סתיו
  15 באפריל 2013 ב- 0:43

  אמאלה צפירה ב-7 בבוקר

 3. רבקה אמבון
  3 ביוני 2013 ב- 9:03

  ואם בתאריכי זיכרון עסקינן אולי יעניין אותך מאמרצ'יק שלי על יום זיכרון שנשכח, בחוברת אריאל 184-183, יולי 2008. גילוי מצמרר על כך ש- ד' באייר היה יום זיכרון שנים לפני הקמת המדינה וגם משהו על כ"ז בניסן, יום הזיכרון לשואה.

 1. 26 באפריל 2012 ב- 5:03

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

הערות שוליים להיסטוריה

footnotes to history * הבלוג של רפי מן

אופ-אד מאחורי הדברים ומה שבינהם

תקשורת, עיתונאות, בטחון, צבא, היסטוריה, מודיעין, פוליטיקה ומה שבינהם

historian51's Blog

A great WordPress.com site

המולטי יקום של אלי אשד

לכאן קל להיכנס אבל קשה מאוד לצאת .

מכון גנזים ע"ש אשר ברש

הבלוג של ארכיון אגודת הסופרים - גנזים. כל הזכויות שמורות ליוצרים

A Photographers diary of the Universe

I am a cell biologist, photographer, cyclist and hiker living in Jerusalem, Israel. In this blog I will describe and mainly depict past, current and future journeys to remote, and less remote corners of our beautiful home planet.

"נתונאות"

האתר הישראלי ל-DATA JOURNALISM

ספי הנדלר

על אמנות ולא רק. מהרנסנס ועד היום

משה הרפז

המתבונן: ככל שתרבו להתבונן כך תראו יותר!

עיתונאים

בלוג על מעמד העיתונאי בישראל

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d בלוגרים אהבו את זה: