על התקשורת

 העמוד עדיין בבנייה. בהמשך יתווספו ציטוטים, וימויינו לתת-נושאים. אנא התאזרו בסבלנות.

ציטוטים על התקשורת

הטלוויזיה היא מעין מונופול עובדות לעיצוב דעתו של חלק ניכר מהאוכלוסיה. כשמדגישים את הזוטות, כשממלאים את
הזמן הנדיר הזה בריק, בלא כלום או בכמעט כלום, מרחיקים את פיסות המדיע הרלוונטיות שהאזרח זקוק להן כדי למצות
את זכויותיו הדמוקרטיות".  פייר בורדייה, "על הטלוויזיה".

בסופו של דבר כולם עוסקים באותו דבר, בחיפוש אחר הבלעדיות; חיפוש שבתחומים אחרים מניב מקוריות וייחוד, ואילו כאן הוא מוליד אחידות ובנאליזציה". פייר בורדייה, "על הטלוויזיה".

שליחות הבסיסית של העיתונות היא לחשוף כל מה שנסתר מן העין"
ביל מוירס, עיתונאי ואיש הטלוויזיה אמריקאי

"אוצר המלים של עיתונאי טעון היטב מלים כדוגמת התנגשות, התקפה, מחלוקת, התנגדות, קריסה, הרס, תבוסה, הצלחה וניסיון… העיתונאי מבין את הקסם הטמון בעימות בחדשות", קארל וורן, " דיווח עיתונאי מודרני", 1951.

 "דבר גדול הוא עיתון… כתפקידו של מחזור הדם בגוף, כתפקידו של המסחר במשק העולמי, כן תפקידה של העיתונות בשדה הרוח". זאב ז'בוטינסקי.

"עיתון איננו ספר שירה או פילוסופיה, ולא נקרא יותר מפעם אחת. לכן העיתונאי חייב להצליח במשימתו כבר בניסיון הראשון. עליו להעביר את המידע או הפרשנות כמעט בכפייה".  רוברט אלבין, "כרוניקה של דלדול התבונה: אתיקה בפרקטיקה העיתונאית", 2004, עמ' 84.

"הייתי פעם עיתונאי, ויש לי יחס כבוד לעיתונאים. אבל בזמן האחרון ראיתי בעיתונות הרבה דברי הבל". דוד בן-גוריון, 17.6.1948.

"העיתון הוא האוניברסיטה של האדם הפשוט". ז'יל סימון.

"בוני העיתונות הם גם בוני הדמוקרטיה שלנו. ובמערכה הזו זכותו של ד"ר קרליבך תעמוד לו לעד". השר ד"ר יוסף בורג, 1958.

"דיפלומט הוא אדם בעל סמכות שנשלח לחו"ל לשקר לטובת ארצו. עיתונאי הוא אדם ללא סמכות, המשקר בארצו למען עצמו".  הנרי ווטון, סופר ודיפלומט בריטי (1639-1568).

"העיתונאות בימינו היא מעין אמנות אמודאית: צלילה במעמקים ובמרחבים אין-סופיים כמעט, כדי להעלות משם את החשוב, החיוני והמכריע". אברהם תרשיש, עורך "על המשמר" ו"למרחב", יולי 1953.

"עיתונות היא הטיוטה הראשונה של ההיסטוריה". פיליפ גרהאם, מו"ל "הוושינגטון פוסט", 1963. (קדמו לו אחרים, בהם כתב עיתונו אלן בארת').

"הבעיה של העיתונות הטובה היא איך לעשות את האהבה מושכת ומעניינת כמו זנות, למשל, או איך לעשות מאבק למען השלום מושך כמו טיפוח האיבה". יהודה גוטהלף, עורך "דבר", אוקטובר 1969.

"תפקיד העיתונות בישראל הוא עיצוב 'הטיפוס הישראלי', שאם לא ייוצר עתה – לא יקום לעולם". השופט זאב צלטנר, אפריל 1957.

"מידת ההתערבות של השלטון בעיתונות הישראלית היא מועטה, אך לא קיים בה חופש מספיק לקורא לבחור לעצמו עיתון". גרשום שוקן, אפריל 1957.

"יש כמה עיתונים המטפלים בנושא המשפטי ללא כל הכשרה, ובלי לשאול אנשי מקצוע לפני שהם מפרסמים את דבריהם, ומשום כך אנו נתקלים לעתים בפרסומים ללא שחר, הנועדים רק לשם סנסציה". נשיא בית המשפט העליון יצחק אולשן, ינואר 1960.

"העיתונאים והדיפלומטים הם אויבים מסורתיים… הדיפלומטים מתייחסים אל העיתונאים כאל טרדנים המתפרצים דרך המדרגות האחוריות, מוכנים תמיד לפוצץ כל משא ומתן חשאי; לעומת זאת העיתונאים נוהגים לחלק את הדיפלומטים לשני מחנות: אלה שמוכנים לדבר – אך אינם יודעים דבר; ואלה שיודעים, אך אינם מוכנים לגלות דבר".
אנטוני סאמפסון, "אנטומיה של בריטניה", 1962.

"לא ייתכן למחוק [ע"י הצנזורה] משהו, פרט לדברים העלולים להביא תועלת לאויב או לסכן את הביטחון הלאומי. ביקורת והבעת דעה על המדיניות הרשמית, לא זו בלבד שהן מותרות – אלא גם רצויות וחיוניות". ג'ון ג'ייקוב אסטור, מו"ל הטיימס הלונדוני, ינואר 1942.

"ככל שגדולה שאיפתו של גוף תקשורת או אמצעי ביטוי אחר להגיע אל קהל רחב… כך הוא חייב 'לא לזעזע אף אחד' כמו שאומרים, לא להעלות לעולם בעיות, ואם כן אז רק בעיות שלא יעוררו סקנדלים". פייר בורדייה, "על הטלוויזיה".

"הטלוויזיה אינה מרחיבה או מגבירה את תרבות הקרוא וכתוב – היא תוקפת אותה…  בידור הוא אידיאולוגיית העל של השיח הטלוויזיוני כולו". ניל פוסטמן, "בידור עד מוות".

"אני מתנגד לתוקפנות של מראיין, להתנשאות, להתחכמות, לנוקשות. המראיין אינו צריך להיות עוין או בעל עמדה משלו מול המרואיין. עליו להיות פה לסקרנותו של המאזין. פה אדיב".  חגי פינסקר, מבכירי קול ישראל. ראיון עם נחום ברנע ב"דבר",   9.8.1968

 "שום דבר אחר פרט לעיתון איננו מסוגל לטפטף אותה מחשבה באותו רגע למוחותיהם של אלפי אנשים". אלכסיס דה-טוקוויל, "דמוקרטיה באמריקה",1840

"קורא אני תמיד את העיתונים ברצון, וחפצי שגם אתה תקרא אותם, כי הם מרימים כבוד האדם, כשהוא נשאל: מה שם הקיסר או המלך בצרפת, בספרד, באנגליה, בפולין בשבדיה ועוד? דברים כאלה לומדים מן העיתונים ולא מן הספרים… אם הוא רוצה להחכים, עליו לקרוא אותם תמיד". "הנאת העיתונים", מאת קאספר שטליר, המבורג, 1697, מצוטט על ידי פריץ גץ בספרו "תולדות העיתונות העולמית", ירושלים 1951.

"עיתון הוא מפעל קפיטליסטי, המייצר מקום למודעות ומפיץ אותן על ידי הטקסט הערוך על ידי המערכת". חוקר העיתונות קרל ביכר.

"עיתוננו נועד להמון הגדול. לסוחר העשיר, לשכיר היום ולכל העם העובד. הוא ייקרא ליד שולחן המשפחה וגם בבית המרזח. הוא מוכרח להיקרא על ידי השוליה ועל ידי האמן, על ידי פקיד המשרד ועל ידי אדוניו".  ג'יימס גורדן בנט, מייסד העיתון "ניו יורק הראלד", 1835.

"אמנם חשוב ששרים יקראו את העיתון, אבל לא פחות חשוב שנהגי השרים יקראו אותו וייהנו ממנו". דב יודקובסקי, עורך "ידיעות אחרונות".

"אני רואה בעיתונות מקצוע רם, בעל השפעה מיוחדת על רוח העם והמוסר שלו. רוצה אני למשוך צעירים בעלי אופי והשכלה למקצוע זה, ולתת אפשרות לעיתונאים להשתלם. מטרתי העיקרית היא טובת הציבור". יוזף פוליצר, עם הקמת בית הספר לתקשורת באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק, 1904.

"טלוויזיה זהו מכשיר, אמצאה חדשה, שבעזרתה יוכל כול מי שירצה, בכול זמן שירצה, לראות מה שירצה, בכול מקום שירצה… לא אבן, לא בטון, לא הר וים ישמשו חיץ לחוג ראייתו של המכשיר. הכל כזכוכית לשקיפות. עינו בכול ואין נסתר הימנו". מאמר אזהרה ב"דבר" מפני "פורענות חדשה" הקרויה טלוויזיה, 1936.

"דפוס זהו בית נשק, שאי אפשר לתת לכל אחד גישה אליו. חשוב הוא שרק אנשים שהממשלה נותנת בהם אמון ידפיסו משהו… ברור שהשליט צריך למנוע שכל אדם מן השוק יפנה אל העם". נפוליאון, נאום בסנאט, דצמבר 1809

"יש כיום דברים, וביניהם גם חופש העיתונות, שלגביהם אין להכריע אם טובים הם או לא, אלא שהעיקר בהם הוא אם אפשר להתנגד לזרם דעת הקהל. נטילת החירות הזו היא… טירוף ממש". נפוליאון, 1815.

"העיתון הוא אותו כלי עבודה הכרחי. אנחנו צריכים אותו כדי לשרת שירותים במקומות הגבוהים – מקום שנוטים לו חסד – ולזכות על ידי כך בשירותי תגמול… אני צריך לחרב פלדה: היינו לעיתון גדול, שאפשר לעשות בו פוליטיקה, שירותים, להשמיע דברי ידידות, לקשור קשרים". תאודור הרצל

"החדשות הן חיסון נגד תלאות החיים. לפעמים מרגישים קצת לא נעים. יושבים בתוך קצף הסבון באמבטיה וחמישים הרוגים נופלים לתוכה. אוכלים חביתה עם סלט ומרגישים את רסיסי המטוס בין השיניים. אבל במרוצת השנים לומדים להבדיל בין אסונות שלנו לבין אסונות של אחרים, מוות קרוב ומוות רחוק". רות בונדי, "דבר", 1967.

"עיתונות היא כל מה שיהיה פחות מעניין מחרתיים מאשר מחר". אנדרה ז'יד.

"יש פובליציסטיקה המבטאת את הכלל. למשל קרליבך, בשיא תהילתו. קולו היה כאילו 'ווקס פופולי'. אנשים קראו ואמרו: או, כך בדיוק אני חושב". חנוך ברטוב, 1975.

"כותרות הן עיתונות בצורתה הצרופה ביותר".  סיימון ג'נקינס, 1992.

"בהיעדרם של משאבים אחרים, לאמצעי התקשורת יש כיום כוח להגדיר את העבר: להציג אותו ולייצג אותו". רוג'ר סילברסטון, "מדוע ללמוד מדיה?", 2006

"עורך עיתון נבחר כל יום מחדש, היחס בינו לבין הקורא אינו יחס של נישואין אלא מבוסס כולו על אהבה חופשית"
עורך עיתון אמריקאי, מצוטט ע"י פריץ גץ, תולדות העיתונות העולמית, הוצאת ראובן מס, ירושלים 1951, ע'94.

"מדוע יש להתיר את חופש הדיבור והעיתונות? מדוע צריכה הממשלה העושה את אשר היא מאמינה שהוא צודק, להתיר את הביקורת עליה? היא הרי לא היתה מתירה להפעיל נגדה נשק קטלני, ורעיונות הם קטלניים הרבה יותר מאקדחים".
, מצוטט ע"י פ' להב, חופש הביטוי בפסיקת בית המשפט העליון, משפטים, ז', ע' 375.ולדימיר איליץ' לנין

"חבר כנסת זקוק לעיתונות כפי שגנרל זקוק לתחמושת".  ח"ב יוסף תמיר, 1976.

"עלינו לזכור, כעיתונאים, שאנחנו אמנם צופים, אבל איננו צופים חסרי עניין לחלוטין. איננו מהנדסים חברתיים, אבל לכל אחד מאתנו יש אינטרס בבריאותה של הדמוקרטיה הזו. הדמוקרטיה והחוזה החברתי שמקיים אותה מוחזקים באמצעות רשת עדינה של אמון, שכולנו בעיתונות אוחזים בקצותיה. אנחנו לא סתם צופים משועשעים, המסתכלים על האידיוטים שדופקים את העסק".  רוברט מקניל, איש טלוויזיה אמריקאי.

ועוד לחובבי תקשורת: ביקור במוזיאון העיתונות בוושינגטון – באתר "העין השביעית"

 1. 6 ביולי 2012 ב- 16:52

  Magnificent items from you, man. I've be mindful your stuff previous to and you're just extremely fantastic. I really like what you've obtained here, certainly like what you're stating and the way wherein you are saying it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is really a terrific site.

 2. לאה קלצ'קו
  28 בינואר 2018 ב- 11:54

  שלום רב,
  אני מחפשת מראה מקום מדוייק למשפט שמובא באת ומצוטט מפי מו"ל הוושינגטון פוסט: פיליפ גרהאם,
  "עיתונות היא הטיוטה הראשונה של ההיסטוריה".
  האם ניתן לסייע לי.

  • 28 בינואר 2018 ב- 23:37

   שלום לאה,
   אין בידי מקור מדויק, אבל כאן לינק לכתבה המזכירה את הציטוט מתוך מוזיאון העיתונות בוושינגטון. https://goo.gl/tRX9T9
   כמו כן יתכן שזה מופיע בספרה של אשתו של פיליפ גרהאם, קתרין גרהאם Personal History

   רפי

 3. פנחס אופק
  20 במאי 2018 ב- 15:54

  אני מבקש את אישורכם כדי לפרסם בספר שאני כותב בימים אלה "צלילים ישראלים", את ההזמנה לטקס הכרזת המדינה. זה חשוב לי ויעשה שרות מצוין להזמנה.
  מחכה לתגובתכם החיובית
  פנחס אופק 0505-661202

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קהילת פרפרים - הבלוגוספרה שלנו

וגם מסעות מצולמים כאו ושם * footnotes to history * הבלוג של רפי מן

סריטה

בלוג קולנוע

הערות שוליים להיסטוריה

וגם מסעות מצולמים כאו ושם * footnotes to history * הבלוג של רפי מן

אופ-אד מאחורי הדברים ומה שבינהם

תקשורת, עיתונאות, בטחון, צבא, היסטוריה, מודיעין, פוליטיקה ומה שבינהם

historian51's Blog

A great WordPress.com site

המולטי יקום של אלי אשד

לכאן קל להיכנס אבל קשה מאוד לצאת .

הבלוג של מכון גנזים - אגודת הסופרים

כל הזכויות שמורות ליוצרים

A Photographers diary of the Universe

I am a cell biologist, photographer, cyclist and hiker living in Jerusalem, Israel. In this blog I will describe and mainly depict past, current and future journeys to remote, and less remote corners of our beautiful home planet.

"נתונאות"

האתר הישראלי ל-DATA JOURNALISM

ספי הנדלר

על אמנות ולא רק. מהרנסנס ועד היום

משה הרפז

המתבונן: ככל שתרבו להתבונן כך תראו יותר!

עיתונאים

בלוג על מעמד העיתונאי בישראל

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d בלוגרים אהבו את זה: